Zrób darmowy quiz

Jak uczyć się

Porozumienia bez Przemocy?

Jak uczyć się Porozumienia bez Przemocy? Od czego zacząć i jak zwiększać swoje umiejętności?

Co robić, by teorię przekuć w praktykę?

Odpowiedz na kilka pytań, które pomogą Ci wybrać taką formę uczenia się, która będzie Ci najbardziej pasować.

Uwaga: podpowiedzi ukażą się po kliknięciu w wybraną przez Ciebie odpowiedź.

1) Czy wolisz uczyć się w grupie czy indywidualnie?

A) W grupie

Jeśli w grupie, polecam warsztaty, spotkania, grupy empatii/grupy praktykujące NVC.

B) Indywidualnie

Jeśli indywidualnie, polecam książki, nagrania, kursy online, szkolenia indywidualne.

2) Czy mieszkasz w miejscu, w którym masz łatwy dostęp do trenerów NVC?

A) Nie

Jeśli nie, polecam książki, nagrania, kursy online, szkolenia indywidualne przez Skype, grupy empatii przez Skype. Możesz też znaleźć kurs weekendowy, np. w Warszawie i połączyć go z wieczornym zwiedzaniem Starówki

B) Tak

Jeśli tak, polecam udział w lokalnych grupach empatii oraz warsztatach różnych trenerów, którzy szkolą w Twojej okolicy.

3) Czy masz środki finansowe na naukę?

A) Nie

Jeśli nie, polecam korzystanie z wszelkich bezpłatnych źródeł, takich jak książki z biblioteki, artykuły na blogach, posty na profilach Facebookowych, udział w grupach FB oraz w lokalnych grupach empatii, które często opierają się na składkach na salę. Możesz też spotykać się w gronie znajomych i z nimi praktykować. Dość tanie w porównaniu do szkoleń stacjonarnych są też kursy online. Poza tym, większość trenerów jest otwarta na rozmowę o zmniejszeniu kosztów bądź wkładzie innym niż finansowy, jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej.

Dodatkowo, możesz sprawdzić, czy Twoja firma/instytucja nie chciałaby zamówić szkolenia z NVC w ramach budżetu na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Firmy robią to coraz częściej.

B) Tak

Jeśli tak, polecam długie (np. roczne) programy szkoleniowe, udział w szkoleniach prowadzonych przez zagranicznych trenerów w Polsce i zagranicą. Możesz też skorzystać z indywidualnego toku nauczania z wybranym trenerem/trenerką.

4) Jak dobrze znasz NVC?

A) Nie znam wcale

Jeszcze nie znasz, ale masz ochotę poznać? Polecam zacząć od warsztatów dla osób początkujących, nagrań i książek.

B) Znam trochę

Znasz trochę, np. przeczytałeś/przeczytałaś kilka książek? Polecam udział w warsztatach dla początkujących i zaawansowanych (warto uczyć się od różnych osób) oraz udział w spotkaniach lokalnych grup empatii, by zacząć wdrażać NVC w życiu. Polecam też pojechać na Polski Festiwal NVC.

C) Znam dość dobrze

Znasz dość dobrze, np. masz za sobą kilka krótkich warsztatów, przeczytane książki i obejrzane nagrania z Marshallem Rosenbergiem? Zdecyduj się na dłuższy program szkoleniowy pogłębiający ten aspekt komunikacji, który Cię najbardziej interesuje. Są szkolenia dla rodziców, dla nauczycieli, dla trenerów, dla osób pracujących w biznesie, dla mediatorów, itp. Warto dokładnie przejrzeć ofertę i sprawdzić, co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Możesz też pojechać na IIT (International Intensive Training) – szkolenie podczas którego przez 9 dni żyjesz wśród innych pasjonatów NVC i możesz uczyć się od 4-5 certyfikowanych trenerów z całego świata.

5) Czy znasz język angielski?

A) Nie

Korzystaj z zasobów i szkoleń dostępnych w języku polskim – jest ich coraz więcej.

B) Tak

Korzystaj z możliwości oferowanych przez osoby z innych krajów. Wybierz się na jakieś międzynarodowe szkolenie, pojedź na Europejski Festiwal NVC, udzielaj się na anglojęzycznych grupach na Facebooku, czytaj książki, które jeszcze nie zostały przetłumaczone.

6) Chcesz poznać NVC, by wykorzystywać je jedynie w życiu codziennym, czy może planujesz dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi?

A) Chcę poznać NVC dla siebie

Korzystaj z dostępnych form zgłębiania NVC skupiając się na tym, co Cię najbardziej interesuje.

B) Chcę w przyszłości dzielić się NVC z innymi

Warto wziąć udział w dłuższych kursach pogłębiających wiedzę i umiejętności, dzięki którym poznasz wszystkie aspekty NVC i będziesz mieć możliwość praktykowania z innymi uczestnikami. Polecam też szkoły trenerskie, dzięki którym nauczysz się pracować z grupą i budować programy szkoleniowe. Jeśli myślisz o certyfikacji CNVC, pojedź na IIT oraz weź udział w assessmencie jako członek/członkini społeczności, by zobaczyć jak wyglądają one w praktyce.

Mam nadzieję, że ten quiz pomógł Ci zaplanować kolejne kroki na ścieżce empatycznej komunikacji.

Jeśli chcesz poznać konkretne propozycje szkoleniowe, przejdź do artykułu „Jak nauczyć się Porozumienia bez Przemocy (NVC)?”.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz się umówić na sesję indywidualną, napisz na adres kontakt@empathicway.pl.